Leasing – komu się opłaca?

Obecnie najczęściej leasingowanym środkiem trwałym w Polsce jest samochód osobowy, ale czy leasing samochodu w Polsce jest najkorzystniejszy? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Na czym polega leasing samochodu?

Przedsiębiorca wybiera samochód u dealera lub innego dostawcy, wskazuje go firmie leasingowej, która następnie kupuje go od dealera, a następnie oddaje auto w leasing przedsiębiorcy. Przez okres umowy formalnym właścicielem auta jest firma leasingowa, jednak w praktyce leasingobiorca dysponuje nim bez ograniczeń,, jak właścicielem. Po zakończeniu umowy, leasingobiorca może wykupić pojazd i tym samym stać się jego jedynym właścicielem.


Przed zdecydowaniem się na leasing samochodu warto dobrze zastanowić się nad jego najlepszym rodzajem. Obecnie w Polsce prym wiedzie leasing samochodu z wykupem. Leasingobiorca spłaca raty comiesięczne, a po zakończeniu umowy może wykupić samochód za 1% wartości. Istnieje również nowa forma, która zyskuje na popularności. Jest to tak zwany wynajem długoterminowy. Wówczas samochód po końcu umowy czyli po 2, 4 latach jest zwracany i zamieniany na nowy.

Komu się opłaca leasing?

Obecne przepisy polskie umożliwiają odliczanie około 50% VAT od leasingu samochodu osobowego użytkowanego w sposób mieszany, tj.: w celach służbowych i prywatnych oraz 100% VAT od leasingu auta osobowego użytkowanego wyłącznie służbowo. Zazwyczaj przedsiębiorcy użytkują samochody leasingowane na dwa sposoby: prywatnie jak i służbowo a więc w ten sposób odliczają 50% VAT, a pozostałe, nieodliczone 50% staje się kosztem uzyskania przychodu, pomniejszając podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym PIT lub CIT.

W przypadku leasingu finansowego pod względem podatkowym przypomina on kredyt bankowy. Kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy jest amortyzacja samochodu część odsetkowa rat leasingowych.

Większość firm leasingowych udzieli finansowania firmie, które działają minimum pół roku. Są jednak także leasingodawcy, udzielający leasingu przedsiębiorcom działającym zaledwie 1 – 3 miesiące.