Jak wygląda praca redaktora?

Piłkarz profesjonalnie gra w piłkę, kucharz zawodowo gotuje, nauczyciel uczy, a redaktor… redaguje. Wszyscy wiemy, że istnieje ktoś taki jak redaktor i że pracuje on z tekstami, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wygląda codzienność tej pracy. Co należy do obowiązków redaktora i kim on tak właściwie jest – o tym kilka słów poniżej

Kim jest redaktor?

Osoba pracująca na stanowisku redaktora jest najczęściej niewidoczna, lecz efektem jej pracy zachwyca się każdy – to spójny, zrozumiały tekst, logiczna i wartko napisana książka lub ciekawy artykuł. Praca z tekstem pisanym to jednak nie jedyna nisza, bowiem usługi redaktorskie obejmują również przygotowanie materiału prasowego odczytywanego przez spikera, słuchowiska radiowego czy audycji w formie podcastów. Redaktor to przede wszystkim osoba, która w pierwszym kroku dba o poprawność kompozycji, następnie o logiczność wywodu, dopiero później zaś skupia się na perfekcjonizmie językowym i nienagannej ortografii.


Polecamy: usługi korektorskie


Jak wygląda praca redaktora?

Redakcja tekstów często mylona jest z zawodem, jaki wykonuje korektor tekstów: zasada jest taka, że tekst otrzymany od autora obrabia redaktor, a następnie poprawia go korektor. Dzieje się tak niezależnie od niszy, w której przyjdzie nam pracować: czy to redakcja tekstów naukowych, czy też wywiadu ze sportowcem w formie nagrania audio, czy nawet doniesienia plotkarskiego, które trafi na okładkę tabloidu. Ścieżka zatem jest taka, iż osoba świadcząca usługi redaktorskie otrzymuje tekst od autora, po czym następuje formowanie, poprawianie i tworzenie tekstu, który następnie idzie do dalszej obróbki. Co ciekawe, branża wydawnicza czy największe media mają kilku redaktorów, którzy pracują nad jedną książką, tekstem czy publikacją: czym innym zajmuje się redaktor techniczny, czym innym redaktor merytoryczny, a jeszcze czym innym redaktor prowadzący. Warto zatem ściśle obrać niszę, w której chcemy się wyspecjalizować, inaczej możemy być przydzielani do zadań, które niekoniecznie będą nam sprawiać przyjemność.