Kim jest CEO?

CEO czyli z angielskiego “Chief Executive Officer” jest to dyrektor generalny, pełniący funkcję wykonawczą i zarządzającą w firmie. Przenosząc go na tłumaczenie polskie możemy wskazać, iż odpowiada funkcji prezesa/ prezydenta danego przedsiębiorstwa.

Obecnie w trendach biznesowych CEO jest nie tylko dyrektorem podejmującym decyzji, ale również marka danej firmy i jej wizerunkiem. Dzisiejsi CEO wielkich korporacji są jak gwiazdy rocka, znani całemu światu. Wystarczy wymienić takie nazwiska jak Bill Gates, Elon Musk, Mark Zuckerberg, Kevin Systrom czy Steve Jobs. Nazwiska te natychmiast kojarzą się nam z markami, które reprezentują. Wystarczy wypowiedzieć nazwisko Gates, a od razu staje nam przed oczami marka Apple.

Do zadań CEO należy nie tylko podejmowanie kluczowych decyzji w firmie ale również dbanie o jej wizerunek. Ich obecność w mediach społecznościowych i zdolność reprezentacji jest cechą nie pożądaną ale wymaganą.

Dzisiejszy CEO musi przede wszystkim być aktywnych mówcą i mieć dobry kontakt z innymi ludźmi, a także z mediami tradycyjnymi, a także jak wspomniano wyżej z mediami społecznościowymi. Nie powinni oni swoim prywatnym zachowaniem szkodzić marce, którą reprezentują. Przykładem nieumyślnego zachowania na szkodę firmy, może być przykład założyciela marki Tesla i właściciela SpaceX Elona Muska, który chciał niewinnie zażartować 1 kwietnia, z okazji prima aprilis i na swoim profilu opublikował tweeta, który doprowadził do obniżenia ceny akcji Tesli. Jak widać nawet niewinny żart może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Pozycja CEO, wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie tytuł jest używany przez najwyższe władze w większości przedsiębiorstw, niezależnie od ich rzeczywistego rozmiaru.

W Polce firmy firmy międzynarodowe nazywają swoich prezesów CEO, o ile współpracują z zagranicznymi kontrahentami, aby uniknąć jakichkolwiek pomyłek w sferze kompetencji poszczególnych dyrektorów. Jako, że określenie CEO jest znane na całym świecie ułatwia to kontakty biznesowe.