Piec w firmie na ekogroszek czy pellet?

Ekogroszek jest ekologiczną alternatywą dla węgla. Przyjazny dla środowiska i kaloryczny, nie pyli i nie produkuje popiołu w takich ilościach jak węgiel. Czym charakteryzuje się to paliwo i na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę?

Wybieramy ekogroszek – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

  1. Dopasuj ekogroszek do swoich indywidualnych potrzeb. Każde paliwo tego rodzaju różni się kalorycznością, ilością wilgoci i popiołu.
  2. Technicy, którzy montują piec w Twoim domu, są w stanie podpowiedzieć Ci, który ekogroszek będzie najlepszy do konkretnego typu urządzenia. Nie sugeruj się opiniami postronnych osób, ponieważ to, co sprawdza się u Twojego sąsiada nie musi być dobre w Twoim przypadku.
  3. Ekogroszek nie lubi wody. Dlatego jest składowany w zadaszonych halach. Zdarza się jednak, że leży na powietrzu, bez żadnej ochrony przed wilgocią. Jeśli kupisz to paliwo latem, masz pewność, że zostanie ono zapakowane suche. W okresie jesiennym i zimowym, wilgoć dociera do zmagazynowanego paliwa, które składowane jest pod chmurką. Wówczas Twój ekogroszek może nie spełnić oczekiwań. Słabiej ogrzeje dom lub po wysuszeniu, może się okazać, że dużą część zawartości opakowania stanowi woda.
  4. Ekogroszek najtańszy jest pakowany w worki o wadze około 25 kilogramów, lub jest sprzedawany luzem. Sam zdecyduj ile paliwa potrzebujesz i jakie ilości są Ci potrzebne, aby stanowiły one wystarczający zapas. Jeśli kupisz więcej ekogroszku, pamiętaj, aby przechowywać go w suchym miejscu. Worki możesz otworzyć, ułatwiając tym samym swobodną cyrkulację powietrza.

Jakie są różnice między węglem a ekogroszkiem? Czy ekogroszek to węgiel? Przeczytaj więcej na: https://kalorycznyekogroszek.pl/czy-wegiel-workowany-to-ekogroszek-jakie-sa-roznice/


Największe zalety ekogroszku – sprawdź, dlaczego jest to najlepsze paliwo

Wśród największych atutów tego ekologicznego paliwa możemy wyróżnić:

  • Jest ekonomiczne, a dzięki swojej kaloryczności jest także wydajniejsze od węgla. Mimo wyższej ceny wyjściowej, w ogólnym rozrachunku pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, zwłaszcza podczas mroźnej zimy.
  • Ograniczenie emisji szkodliwych pyłów i gazów. Zanieczyszczenia spowodowane spalaniem węgla wpływają negatywnie nie tylko na astmatyków. Zwiększają również zachorowalność na schorzenia układu oddechowego.
  • Możliwość automatyzacji obsługi pieca na ekogroszek. Wiąże się to z wygodą i oszczędnością czasu, a automatyczne podawanie ekogroszku zapewnia stałe i równomierne utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach.

Na co warto zwracać uwagę przy doborze ekogroszku? https://kalorycznyekogroszek.pl/parametry-ekogroszku-na-co-warto-zwracac-uwage/


A może pellet?

Zaletą pelletu jest to, że nie zawiera on szkodliwych substancji. Wytwarzany jest z surowców odnawialnych pochodzenia roślinnego. Nie pyli, nie produkuje nadmiernych ilości popiołu. Pellet i ekogroszek mają ze sobą wiele wspólnego. Pellet workowany to też duża wygoda użytkowania. Mniej brudu i mniej zapylenia. Piec, który będzie spalał pellet, również może być zautomatyzowany. Dobry ekogroszek najtańszy i wysokiej klasy pellet pozwalają na oszczędności i obniżenie comiesięcznych rachunków. Warto więc przyjrzeć się zaletom tych paliw bliżej i wykorzystać w pełni potencjał energetyczny.