Czym Jest CMS?

Skrót CMS w rozwinięciu oznacza Content Management System, tłumaczony jako System Zarządzania Treścią. Poprzez to nazewnictwo określa się stronę internetową, która posiada panel administracyjny i umożliwia samodzielne oraz co bardzo ważne bezpłatne zmienianie treści, nawet jeśli nie jesteś znawcą oprogramowania.

Czyli możesz sam edytować treści strony internetowej nie posiadając wiedzy z zakresu informatyki i programowania właśnie.

Dzięki CMS możesz własnoręcznie dodawać, modyfikować, czy usuwać treści w postaci tekstów, tabel, grafik, zdjęć oraz filmów, ale na tym nie koniec. System ten pozwala ci na operowanie w dowolny sposób całymi podstronami i działami, wszystko za sprawą kilku kliknięć. Są to niezwykle intuicyjne narzędzia w obsłudze łudząco podobne do znanego nam wszystkim Worda.

Systemy zarządzania treścią w większości przypadków są darmowe i wyposażone w różnego rodzaju wtyczki oraz dodatki, które instaluje się za pomocą wprowadzenia nazwy i kliknięcia zaledwie jednego przycisku.

Przykładem prostego w obsłudze CMS jest WordPress, który obecnie stanowi jeden z najpopularniejszych programów tego typu. Jest dostępny dla odbiorców w wielu językach, w tym polskim i jest całkowicie darmowy.

Istnieje kilka rodzajów systemów, dzięki którym samodzielnie będziesz mógł ingerować w wygląd oraz treści swojej witryny. Niektóre z nich tak jak wymieniony wyżej WordPress oparte są na tzw. otwartym kodzie źródłowym.

Z nich właśnie korzysta większość użytkowników. Minusem tego konkretnego rodzaju jest konieczność bieżącego aktualizowania. Kolejnym rozwiązaniem są CMS-y o „zamkniętym kodzie źródłowym”, stworzone oraz rozwijane na potrzeby konkretnych firm.

W związku z tym, że liczba osób korzystających z nich jest mniejsza, mniej jest także wtyczek i dodatków. Odrębną kategorią są te zwane „hostowanymi”, czyli darmowe, bez dostępu do kodu źródłowego, posiadające ograniczone możliwości.

Jeśli zaprzyjaźnisz się więc z jednym z takowych systemów ominą cię opłaty związane z pomocą firmy zatrudniającej informatyków, a także zdecydowanie skrócisz czas oczekiwania na realizację twojego zamysłu. Wszystko, czego potrzebujesz, będziesz mógł uczynić w mgnieniu oka i samodzielnie.

Dodaj komentarz