Kartą, przelewem, gotówką – formy płatności na świecie

Pieniądze są z ludzkością już od wielu lat. To ta forma pozyskiwania dóbr, która pozwala na łatwe i szybkie zdobycie tego, czego potrzeba. Bez konieczności poszukiwania osoby, która chce przedmiot, który mam za swój przedmiot. To skrócenie czasu płacenia i pozyskiwania rzeczy i wolność, gdziekolwiek jesteś (pod warunkiem, że skorzystasz z kantoru wymiany walut). Jakie są dziś możliwości płatnicze?

Każdy mieszkaniec Europy i Świata, czy będzie to mieszkaniec Szwajcarii czy też kraju ze strefy euro, może dziś płacić na wiele sposobów. Podstawową dziś formą jest przelew. To płatność bezgotówkowa, którą wykonujemy w przestrzeni internetowej z własnego konta. W ten sposób opłacamy rachunki, robimy zakupy z domowego fotela i płacimy za bilety do kina.

Jednak dawniej nie było takich możliwości. Należało skupić się najpierw na monetach z drogocennego kruszcu, a potem na monetach i banknotach, które symbolizowały wartość samą w sobie. Dzięki tym podstawowym środkom płatniczym, a więc gotówce, możemy dziś łatwo wyjeżdżać za granicę i nie przejmować się prowizją bankową. Jest to jednak mało komfortowe.


Odkryj rewolucyjne rozwiązania dla Twojego biznesu! Kliknij tutaj i poznaj gamę innowacyjnych drukarek fiskalnych i terminali POS, które zapewnią Ci szybkość, niezawodność. Poznaj stanowiska kasowe SAIO frimy Posnet


Jednak współczesność rozwinęła coraz to nowe środki płatnicze. Wystarczy wspomnieć już o karcie płatniczej, która może być obsługiwana dotykowo, bez konieczności wkładania jej do terminala. Płacenie kartą odbywa się poprzez mikrochip, który jest zamontowany w plastiku. Jednocześnie karta może znajdować się w telefonie. Wówczas mówimy o karcie, do której odbioru potrzebny jest moduł NFC w smartfonie.

Ciekawym pomysłem okazało się wprowadzenie tzw. blika, czyli szybkich płatności za pomocą kodu. Korzystają z niego – w różnych konfiguracjach i nazwach – nie tylko mieszkańcy Szwajcarii czy Niemiec, ale także w krajach spoza Unii Europejskich (niektórych). Blik jest wygodną i szybką formą płatności, np. w przestrzeni internetowej, ale nie tylko. To po prostu bardzo wygodne.

Nie da się opowiedzieć o wszystkich rodzajach płatności. Dlatego warto być na bieżąco i znajdować nowinki także w tym zakresie, co pozwoli na lepsze zrozumienie mechanizmów oraz wykorzystanie pieniędzy dla własnych celów.