BHP bezpiecznego używania internetu

Trudno obecnie znaleźć osobę, która nie miała styczności z Internetem. Każdego dnia sprawdzamy w nim najnowsze informacje z całego świata, wykorzystujemy go do komunikacji z innymi. Pomaga on nam nie tylko w naszym życiu prywatnym, ale i również w zawodowym, ponieważ sytuacja z COVID-19 sprawiła, że spora część osób przeszła na pracę zdalną. Jako, że trend korzystania z Internetu będzie się nie tylko utrzymywał, ale i też pogłębiał, to polecamy nasz tekst, w którym zaprezentujemy najważniejsze zasady korzystania z niego.

Po pierwsze, nie wchodź na podejrzane strony

Zdarza się, że podczas surfowania w sieci “zaatakuje” nas reklama jakiegoś produktu albo sam tekst, który wywoła emocje. Trzeba tutaj rozgraniczyć skuteczne kampanie marketingowe wielkich marek od osób, które chcą zainfekować nasze komputery. Trzeba mieć świadomość tego, aby nie klikać w takie reklamy i być naiwnym i dawać się wykorzystywać. Nawet jedno drobne potknięcie może sprawić, że twoja tożsamość nie stanie się anonimowa, a wręcz przeciwnie, może zostać ukradziona. Nagle twoje dane z kont bankowych oraz różnych płatnych serwisów mogą wypłynąć i stać się przyczynkiem do kradzieży bądź też handlu nimi.

Po drugie, nie pozwól by życie wirtualne cię pochłonęło

Prawdziwą chorobą XXI wieku jest uzależnienie od technologii. Owszem, mają one zbawienny wpływ na nasze życie, ponieważ możemy przeczytać e-booka, posłuchać muzyki, obejrzeć filmiki czy też pograć w gry, ale jednak często jest cienka granica pomiędzy rozrywką kontrolowaną, a uzależnieniem. Internet obecnie pochłania ogromne masy młodych osób, które coraz rzadziej wychodzą z domu, a siedzą masowo w Internecie. Co prawda rozwój technologii telefonów komórkowych może łączyć te natury, jednak zbyt częste korzystanie z Internetu w telefonie jest kolejną chorobą cywilizacyjną. Co zrobić by nie popaść w taką chorobę? Dobrym rozwiązaniem będzie jasne postawienie sobie bariery liczby godzin spędzanych w Internecie. Nie trzeba cały czas przeglądać wiadomości, aby być w stałym kontakcie z bliskimi i dowiadywać się tego, co dzieje się na świecie.