Co zrobić po ataku hakera?

Rzeczywistość internetowa jest brutalna. Na nasze dane poluje wielu hakerów, o których czasem niewiele wiadomo, poza tym, że istnieją. Nawet najbardziej trzeźwo myślące osoby nie mogły tego uniknąć albo też popełniły jeden, drobny błąd, który sprawił, że ktoś ukradł im dane, a w jeszcze gorszym przypadku pieniądze. Istotne jednak są też pierwsze minuty po takim ataku i włączenie rozsądku. Panika i brak działania jest najgorsze, co można zrobić. Postanowiliśmy przygotować krótki poradnik dotyczący tego, jak zachować się po takim ataku.

Zmiana wszystkich haseł, zastrzeżenie karty bankowej oraz instalacja nowego systemu operacyjnego

Pierwszym krokiem, który niekoniecznie trzeba podjąć po wykryciu ataku hakerskiego jest zmiana haseł do wszystkich kont. Warto zatem wziąć kartkę, długopis i stworzyć nowe hasła, które będą bardzo trudne do rozszyfrowania w przyszłości. Nawiasem mówiąc, w przypadku posiadania łatwych haseł, należy je od razu zmienić, by nie ułatwiać zadania oszustom. Zmiana wszystkich haseł i przede wszystkim zastrzeżenie karty w banku powinny być obowiązkowymi ruchami, które należy wykonać w pierwszej kolejności. Dodatkowo trzeba zainstalować system operacyjny na nowo, by wyczyścić cały dysk z wirusów, które drążą nasz komputer.

Zobacz artykuł: RODO – jak przechowywać dokumenty?

Zgłosić sprawę na policję

Przestępstwa na tle internetowym są coraz częstsze. Oczywiście, każdy chciałby się przed nimi zabezpieczyć, ale jednak nie zawsze jest to możliwe. Nawet maleńka chwila nieuwagi, kliknięcie w dany link czy pobranie aplikacji może mieć bardzo przykre reperkusje. Jeżeli już jednak dojdzie do takiego ataku i skutki są bardzo opłakane, czyli utrata pieniędzy z konta oraz też swoich danych osobowych, to trzeba to zgłosić na policję. Niestety, skuteczność rozwiązywania takich spraw nie należy do najbardziej optymistycznych, ale warto próbować. Hakerzy przeważnie starają się maksymalnie zacierać swoje ślady, a przecież nie musi być to atak pochodzący z Polski. Sprawa może przeciągać się latami, a efektów nie będzie żadnych.