Co to są panele fotowoltaiczne?
Osoby szukające oszczędności w swoim gospodarstwie domowym często są zainteresowane montażem paneli fotowoltaicznych. Wszyscy wiemy, że są to panele słoneczne, które umożliwiają przechwytywanie energii słonecznej i zamianę jej w prąd elektryczny. Czym w zasadzie są panele fotowoltaiczne?
Fotowoltaika jest procesem, dzięki któremu energia słoneczna transformuje się w energię elektryczną. Zatem fotowoltaika służy do pozyskiwania energii. Polega ona na konwersji promieni słonecznych w prąd stały, co odbywa się dzięki panelom fotowoltaicznym. Wygenerowana energia elektryczna wędruje do inwertera, w którym to przekształca się ona w prąd zmienny, co umożliwia zasilanie urządzeń elektrycznych energią. Nadwyżki energetyczne trafią do sieci elektrycznej i będą mogły zostać wykorzystane w późniejszym czasie przez użytkownika paneli fotowoltaicznych.
Ten sposób przekształcania i gromadzenia energii ma znaczącą przewagę nad energią pozyskiwaną innymi metodami, np. w przypadku energii wiatrowej, biomasy czy pływów morskich. Jest tak, ponieważ z fotowoltaiki można korzystać niemal wszędzie, nie licząc północnych części planety. Instalacja fotowoltaiczna swoją moc uzależnia od wielkości dachu, na którym montowane są panele, ekspozycji na światło słoneczne, poziomu nachylenia dachu oraz wszelkich zacienień występujących na dachu. W przypadku sprzyjających warunków należy zdecydować się na większą moc danej instalacji fotowoltaicznej, aby nie marnować możliwej do wykorzystania energii.
Zobacz też: tani dobry ekogroszek i kaloryczność pelletu a ekogroszku
Warto inwestować w tego typu rozwiązania energetyczne, ponieważ pozwalają one na bardzo duże i znaczące oszczędności w rachunkach za prąd. Przy odpowiednio dobranej mocy całej instalacji fotowoltaicznej może ona doprowadzić do pełnej rezygnacji z wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni. Inwestycje tego typu zwracają się między siódmym a dziesiątym rokiem od zainstalowania paneli. Jest to zatem bardzo dobry sposób na wykorzystanie wszelkich nadwyżek finansowych, którymi dysponujemy.